2019 r.: 15 lat działalności twórczej Grupy Twórców „Pegaz”

Trochę historii: Przed okresem przemian społecznych ustawodawczy mecenat nad kulturą był w gestii zakładów pracy. W KWK "Siersza" wśród pracowników istniała taka grupa artystów. Po zlikwidowaniu kopalni w 2000 r. zaistniała niemoc kulturalna, co skłoniło osoby z tej grupy do założenia w 2003 r. w Trzebini "Grupy Twórców  Pegaz". Uzyskała akceptację i pomoc od władz miasta, a na IX Dni Trzebini w 2003 r. otwarto w holu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej galerię „Pegaz”. Galeria ma charakter otwarty i daje możliwość prezentowania swoich prac dowolnym artystom. Grupa organizuje wystawy, warsztaty i plenery malarsko-rzeźbiarskie, w których razem z miejscowymi twórcami uczestniczą artyści z różnych stron Polski oraz z Danii i Ukrainy.

- Zbigniew Krawiec

15 lat plenerów malarsko-rzeźbiarskich

Obrazy:  Powstało ponad  300 obrazów w różnej technice ukazujących  miejsca z terenu Trzebini  i okolic, prace do "Ścieżki dydaktycznej", freski ścienne w karczmie „Swojskie Jadło”.

Rzeźby: Orkiestra „Czterech Grajków” przy Trzebińskim Sokole, szopka betlejemska - eksponowana corocznie w okresie Świąt na Rynku w Trzebini, postacie  przy "Dworze Zieleniewskich, rzeźby przy karczmie „Swojskie Jadło” wśród których znajdziemy historyczne postacie Kargula i Pawlaka.

15 lat działalności twórczej

Organizacja wystaw: coroczne poplenerowe, tematyczne (np. „Remedium na koniec lata”, „Morskie opowieści”), świąteczne oraz indywidualne dla członków grupy "Pegaz" i  artystów z grup współpracujących.

Miejsca wystaw: Dom Kultury „Sokół” w Trzebini, Willa NOT, Galeria "Pegaz", Dwór Zieleniewskich, Pałac  Florkiewiczów w Młoszowej, Zamek Lipowiec, Klub literacki w Chrzanowie, Domy Kultury: w Zatorze i Wodzisławiu Śląskim. Wystawa i udział w plenerze w Ishoy w Danii.

Informacje na temat Grupy Twórców Nieprofesjonalnych „Pegaz"

  • Grupa Twórców Nieprofesjonalnych „Pegaz" powstała w czerwcu 2003 r. Jej celem jest promowanie prac miejscowych artystów. Skupia w swoich szeregach twórców mieszkających na terenie Trzebini - obecnie dziesięć osób.
  • Podczas trwania IX Dni Trzebini w czerwcu 2003 r. w holu głównym Miejskij Biblioteki Miejskiej przy ul. Narutowicza 10 w Trzebini otwarto Galerię "Pegaz". Prezentowane są tam obrazy, rzeźby, malarstwo na szkle, haft krzyżykowy, rysunki i inne formy działalności artystycznej.

Dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia Grupy "Pegaz":

  • Prezentacja prac członków Grupy z okazji otwarcia Galerii Pegaz
  • Wystawa prac w Willi NOT w Trzebini-sierszy
  • Wystawa "Remedium na koniec lata" w Sali Biskupiej Zamku Lipowiec
  • Wystawa "Morskie opowieści" w MBP w Trzebini i w Ośrodku Kultury w Zatorze
  • Plener malarsko - rzeźbiarski w Willi NOT w Trzebini-Sierszy
  • Plener malarsko - rzeźbiarski Chechło 2006


Galeria "Pegaz" ma charakter otwarty - serdecznie zapraszamy Państwa do podjęcia współpracy z opiekunem Galerii przy wystawianiu własnych prac.

Członkowie grupy twórców nieprofesjonalnych:

Andrzej Kalita
Antoni  Korycik
Lidia Kurnik
Mirosław Lulkowski