Slide background
grafika - wagonik węglaW zachodniej części gminy Trzebinia, na osiedlu Siersza i osiedlu Gaj, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ziemia zapadła się wielokrotnie. Zagospodarowanie terenu w 50 % stanowi zabudowa jednorodzinna, rozproszona. To rejon dawnego płytkiego kopalnictwa węgla kamiennego, który zajmuje powierzchnię blisko 40 ha. Szkody powstawały najczęściej na terenach niezabudowanych, jednak w 2007 r. zapadlisko powstało na ogródku prywatnej posesji przy ul. Górniczej, w terenie mocno zabudowanym (zostało zabezpieczone). Od tego czasu obserwujemy częstsze występowanie szkód, z kulminacją przypadającą na rok 2022 i początek roku 2023.
 
Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego opublikowało na specjalnej stronie internetowej wstępne wyniki badań przeprowadzanych na zlecenie Głównego Geologa Kraju. Na tę chwilę przebadany został obszar w okolicach cmentarza - (tutaj sprawdzisz wyniki), wraz z interaktywną mapą, zaprezentowane na stronie www.pgi.gov.pl/zapadliska.html. Kolejne obszary są w trakcie badania.
 
Uruchomiono też specjalny adres e-mail oraz numer telefonu, pod którymi zgłaszać można do służb geologicznych niepokojące sygnały lub ewentualne kolejne zapadliska:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 290 1385 (Kraków); 22 45 92 224 (Warszawa)